Njolla Diellore 07.07.2009

Shko poshtë

Njolla Diellore 07.07.2009

Mesazh nga W.Master prej Sat Aug 08, 2009 6:42 pm

Intensiteti i valeve diellore i pandryshuar.


Astronomet pohojne se ketyre diteve Toka do te jete deshmitare e valeve diellore nga me te fuqishmet te regjistruara ndonjehere, dhe se intenzitet i tyre ende eshte ne shkallen kulmore te tij.

Njolla diellore eshte stuhi valesh magnetike ne siperfaqe te diellit dhe ben qe siperfaqja e njolles te jete me e ftofte se siperfaqja normale diellore.
Siperfaqja normale eshte rreth 5000 shkalle ndersa temperatura e njolles diellore eshte 3000 shkalle.

Madhesi e njollave Diellore varion nga madhesia e Henes deri 65 here me e madhe se madhesia e Tokes.
Kjo Njolle Diellore per te cilen po flasim eshte thene te jete sa 60 deri 80 here me e madhe se toka dhe eshte shfaqur ne pjesen anesore te diellit.

Krye astronomi Owen Bennedick nga Observatori Wappa Falls e pershkruan formen e Njolle Diellore sikur nje S dhe mendon se madhesia e saj ne matje aproksimative eshte 150 mije kilometra e gjate dhe 30 mije kilometra e gjere.

“Kjo eshte nje shkrepje e cila asnjehere nuk eshte matur me heret tha Owen Bennedick,” duket sikur qindra e mija bomba ate hidrogjenit.”

Shkrepja ka qen aq e ndritshme saqe NASA ka pasur probleme gjat berjes se fotove te Njolles Diellore.
Z.Benedick thot se Njolla ende po rritet dhe se parashikohet te arrij kulmin ketyre diteve.Njolla diellore do te shkaktoje ngrohje te atmospheres tokesore duke shkaktuar nje mos funksionim te mundshem te radio transmetuesve , telefobave mobil dhe kompjutereve.

Njollat Diellore shfaqen ne diell ne nje lloj cikli, ato shfaqe cdo 11 vite.

Njolla diellore e dy viteve me heret ishte memadhesi sa 45 here me e madhe se toka dhe vazhdoi per 45 dite.


http://www.gympietimes.com
avatar
W.Master
Admin

Numri i postimeve : 154
Join date : 07/08/2009
Location : F.Kosove

Shiko profilin e anëtarit http://vanessa-hudgens.worldgoo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi