pAVDEKSHMERIA

Shko poshtë

Re: pAVDEKSHMERIA

Mesazh nga W.Master prej Sat Aug 08, 2009 6:28 pm

KJO ESHTE EDHE NJE MENDIM I IMI

Pavdekshmeria mund te arrihet nese arrihet te rregullohet kodi gjenetik i qelizave te plakura. Shume qeliza plaken si pasoje e mutacioneve gjenetike qe ato pesojne. Eshte zbuluar deri me sot nje grup gjenesh ne ADN-ne e ketyre qelizave qe ndikojne drejtpersedrejti ne plakjen e tyre dhe eventualisht vdekjen e tyre. Nese inxhinieria gjenetike arrin te caktivizoje keto gjene, qe jane perjegjese per plakjen e qelizes, atehere ne te njejten kohe ka caktivizuar edhe vdekjen. Le te kujtojme ketu qe ne bote egzistojne gjallesa qe nuk plaken kurre ose kane nje jetegjatesi jashtezakonisht te madhe.
avatar
W.Master
Admin

Numri i postimeve : 154
Join date : 07/08/2009
Location : F.Kosove

Shiko profilin e anëtarit http://vanessa-hudgens.worldgoo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: pAVDEKSHMERIA

Mesazh nga W.Master prej Sat Aug 08, 2009 6:27 pm

Pavdekshmeria shkencerisht në mjekesi klasifikohet ne klasen e gjerave idealisht te parealizueshme. Pra nese merret nje njeri ideal qe nenkupton sistem imunitar pafundesisht te pathyeshem perseri nuk arrihet pavdekshmeria. Kjo sepse kemi te bejme ashtu si ne fizike kur kerkojme p.sh nje motor me rendiment 100% (idealisht) perseri nuk arrihet sepse kemi te bejme me nje ligj te te gjitha shkencave siç shprehet Ajnshtajn, dhe ky eshte ligji i Entropise.
Ky ligj ne mjekesi misherohet me progresionin aritmetik te uljes se abilitetit te qelizave te sistemeve te ndryshem nga nervori (sepse qelizat neuronale nuk riprodhohen), per tu riprodhuar. Ky progresion rritet me -x abilitet (x ndryshon pak ne vlere tek persona te ndryshem). Kjo ulje e sasise se riprodhimit tek ky njeri ideal çon deri ne vdekje. Te mos harrojme ketu po flasim per nje njeri ideal dhe morëm aspektin e prodhimtarise se qelizave. Ky aspekt ka si rregullator ADN-në. Per qelizat neuronale kuptohet se edhe ato me kalimin e kohes humbin aftesine e te jetuarit pasi edhe ato kane nje limit fiziologjik.
Pra, nuk arrihet kurre te kete nje njeri te pavdekshem.
Puna eshte te arrijme nje jetegjatesi me vlere sa me te madhe.
Per kete dua te degjoj te shprehen disa te tjere dhe pastaj te jap edhe une pergjigjet e mia.
avatar
W.Master
Admin

Numri i postimeve : 154
Join date : 07/08/2009
Location : F.Kosove

Shiko profilin e anëtarit http://vanessa-hudgens.worldgoo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

pAVDEKSHMERIA

Mesazh nga W.Master prej Sat Aug 08, 2009 6:26 pm

Edhe pse ka tema qe kane te bejne me kete aspekt, mirpo jane tema qe kane te bejne me aspektin fetare, qe kane te bejne me shpirtin, une ne kete teme propozoj qe diskutime dhe faktet te kene karakter shkencor, pra te debatohet se si mund te arihet pavdekshmeria, thjesht e kam fjalen qe njerezit mos vdesin kurre.

Ju kisha lut qe ne fillim mos i jepni temes karakter fetar, thjesht jame i interesuar se deri ku ka aritur njeriu ne kete drejtim.


Flm. per mirkuptimin
__________________
avatar
W.Master
Admin

Numri i postimeve : 154
Join date : 07/08/2009
Location : F.Kosove

Shiko profilin e anëtarit http://vanessa-hudgens.worldgoo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: pAVDEKSHMERIA

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi