Numrat..........

Shko poshtë

Numrat..........

Mesazh nga W.Master prej Sat Aug 08, 2009 6:44 pm

Numrat që ne i shkruajm nga (1,2,3,4…etj.) quhen numra arab, dhe dallojn nga numrat romak (I, II, III, IV…etj,).

Por a e keni pyetur veten tuaj ndonjëher se pse numrat arab e kan këtë form.
Pra pse 1 është “një”, pse 2 është “dy” etj.

Cila është logjika e ketyre numrave gjegjsisht formes së ketyre numrave.

Ështe shum e lehtë,
Forma e tyre është, apo bazohet në kende.

Shikoni se si jan format e ketyre numrave qysh në kohrat e vjetra, te themelimit të ketyre numrave, forma te cilat bazohen ne kende.Asnjëher nuk është von për të mësuar....
avatar
W.Master
Admin

Numri i postimeve : 154
Join date : 07/08/2009
Location : F.Kosove

Shiko profilin e anëtarit http://vanessa-hudgens.worldgoo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi